Spis treści
Wygłuszenie ściany w bloku z wielkiej płyty, ta myśl wpada nam do głowy najczęściej gdy nasz kochany sąsiad kolejny raz zapomniał o ciszy nocnej. Oczywiście wielu z naszych klientów prewencyjnie wygłusza ścianę przed swoimi dźwiękami (pokój nagrań, sypialnie, pokoje zabaw i gier). Cisza i komfort w dzisiejszym świecie stanowią nową walutę i nie dziwi już nikogo, że po rozwiązania akustyczne sięga coraz więcej osób i firm.
Wygłuszenie ścian w bloku z wielkiej płyty sugerujemy zlecić profesjonalnej ekipie, która zajmuję się takim pracami. Izolacje akustyczną ściany należy przede wszystkim dobrze dobrać pod względem hałasów jakie nas dotykają. Wiele osób próbuje na własną rękę po przeczytaniu kilku wpisów na forach wygłuszać ściany i często kończy się to zastosowaniem korka klejonego na butapren i oczekiwaniach, że wygłuszymy ścianę za którą to sąsiad generuję dźwięki powietrzne o natężeniu 85 dB +. Niestety większość inwestycji „na ucho” i „na oko” kończy się wyrzuceniem środków w błoto. Wygłuszenie nie musi być drogie ale musi być dobrze dobrane do potrzeb, przecież praktycznie każdy budynek jest zbudowany z innych materiałów i zaprojektowany przez innego projektanta.
We wpisie przedstawimy wam jeden z najpopularnieszych systemów jakie instalujemy klientom, którzy głównie zmagają się z hałasem powietrznym zza ścian. System ten nazywa się BASIC i jak sama nazwa wskazuję jest systemem podstawowym w naszym portfolio.
Wykonanie izolacji – krok 1 – system BASIC
W pierwszym kroku przy wygłuszaniu ściany w bloku z wielkiej płyty musicie usunąć wszystkie zbędne meble, listwy oraz oczyści z pyłu i kurzu podłogę.
Wykonanie izolacji – krok 2 – system BASIC
W drugim kroku instalujemy taśmę dylatacyjną po obwodzie wygłuszanej ściany. Taśma dylatacyjna łączona jest ze ścianą na klej kontaktowy.
Tip. Odmierz kawałki taśmy dylatacyjnej przed przyklejeniem.
Wykonanie izolacji – krok 3 – system BASIC
W kolejnym ruchu kleimy do ściany maty wygłuszające SONOTIZ. Maty wygłuszające SONOTIZ to materiał na bazie włókna szklanego, który świetnie radzi sobie z hałasami przenoszonymi przez konstrukcje budynku. Mata wygłuszającą świetnie sprawdza się przy dźwiękach w częstotliwościach 100-350 Hz. Do instalacji używamy również kleju kontaktowego w sprayu aby łatwiej aplikować na różne powierzchnie.
Tip. Przed instalacją odmierzcie i dotnijcie odpowiednie kawałki maty wygłuszającej. Klej kontaktowy rozprowadzić zarówno na ścianę jak i na matę w miejscu styku obu powierzchni. Maty muszą zachodzić na siebie z lekkim zakładem.
Wykonanie izolacji – krok 4 – system BASIC
Bezpośrednio na matę wygłuszającą montujemy konstrukcję z profili UW50. Profile należy okleić taśmą akustyczną. Używaj profilu o długości 3 mb aby ograniczyć straty materiału.
Tip. Natnij i wygnij profil w miejscu gdzie planujesz kołek mocujący, taki zabieg ułatwi montaż.
Wykonanie izolacji – krok 5 – system BASIC
Piąty krok to „zamknięcie” ścianki akustycznej. Zanim jednak zamontujecie pierwszą warstwę płyt (w tym przypadku użyliśmy ciężkich płyt ogniowych, które mają podobną wagę do akustycznych ale cenowo wychodzą dużo lepiej) należy przestrzeń pomiędzy profilami uzupełnić pianką akustyczną. Pianka akustyczna pełni bardzo ważna rolę w systemach ścianek wygłuszających gdyż jest odpowiedzialną za pochłanianie dźwięków powietrznych. Aby pianka akustyczna dobrze „siedziała” w ściance pokryj ją klejem kontaktowym. Więcej informacji na temat pianek akustycznych znajdziecie w naszym BLOGu.
Tip. Jeśli powierzchnia na to pozwala zamontuj dwie warstwy płyt na zamknięcie systemu.
Wykonanie izolacji – krok 6 – system BASIC
Ostatni krok to wykończenie płyt użytych do zamknięcia ścianki wygłuszającej. Nasze ekipy używają do tego fizeliny oraz Uniflot Knauf i w kolejnym kroku Knauf Finish. Oczywiście wykończenie łączeń może być różne w zależności od gustu i portfela. Końcowe szlify to odcięcie taśmy dylatacyjnej montowanej w kroku pierwszym oraz uzupełnienie akrylem szczeliny po obwodzie ścianki.
Mamy nadzieje, że ten wpis znajdzie uznanie pośród czytających i kwestia ciszy domowej nie będzie już stanowiła dla was tematu tabu. Oczywiście zapraszamy do korzystania z ekip SANDOF do instalacji sufitów, ścianek i innych form wygłuszeń w waszych lokalach.
#matawygłuszającą #pianka akustyczna #wygłuszenieściany #wygłuszenieścian
Sprawdź gotowe rozwiązania systemowe dla sufitów akustycznych:
Systemy wyciszenia sufitów SANDOF
Sprawdź gotowe rozwiązania systemowe dla ścian akustycznych:
Systemy wyciszenia ścian SANDOF
Sprawdź gotowe rozwiązania systemowe dla podłóg akustycznych:
Systemy wyciszenia podłogi SANDOF
Jeśli chcesz sprawdzić jaka jest orientacyjna cena wyciszenia mieszkania użyj jednego z naszych kalkulatorów:
Kalkulatory wyciszenia